(Македонски) КОНКУРС за доделување 5 стипендии за студентите на Универзитет во Тетово

(Македонски) КОНКУРС за доделување 5 стипендии за студентите на Универзитет во Тетово

Leider ist der Eintrag nur auf Mazedonisch und Shqip verfügbar.

Weiterlesen

Средба Бектеши-Ковачевски: Брзата реализација на проектите и вложувањето во нови капацитети е од стратешка важност за енергетската стабилност

Средба Бектеши-Ковачевски: Брзата реализација на проектите и вложувањето во нови капацитети е од стратешка важност за енергетската стабилност

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска оствари работен состанок со генералниот директор на АД Електрани на Северна Македонија (ЕСМ), Васко Ковачевски. Главна тема на работниот состанок беа проектите кои се во фаза на реализација, како и идните планови и инвестиции во енергетскиот сектор. Министерот Бектеши информираше дека Министерството за економија во соработка со АД ЕСМ во наредниот период ќе работи на реализација на проектите кои […]

АД ЕСМ подели училишен прибор на првачиња со мотиви од обновливите извори

АД ЕСМ подели училишен прибор на првачиња со мотиви од обновливите извори

Училишен прибор со мотиви од обновливите извори на енергија и заштита на околината им подели денеска генералниот директор на АД ЕСМ, м-р Васко Ковачевски на првачињата во Битола. Директорот Ковачевски го посети ОУ ,,Стив Наумов” кое годинава има најмногу запишани првачиња во градот, 102. Ковачевски на децата им подели тефтерчиња, моливи и сокчиња и им посака успех во нивното школување. ,,За децата донесовме мали подароци […]

Weiterlesen

Во РЕК Битола одбележан Денот на рударите

Во РЕК Битола одбележан Денот на рударите

Во РЕК Битола денеска се одржа свеченост по повод Денот на рударите. На свеченоста беа доделени пофалници и пригодни награди за 45 рудари кои покажале најдобри резултати во работењето, како и на рудари кои оваа година исполнија услови за пензија и имаат најдолг стаж во РЕК Битола. Присутните вработени и гости ги поздрави поглаварот на МПЦ-ОА, г.г. Стефан, кој порача дека празникот Голема Богородица, кој во […]

Weiterlesen

Денот на рударите одбележан во РЕК Осломеј

Денот на рударите одбележан во РЕК Осломеј

Во пресрет на утрешниот празник Голема Богородица, кој се прославува и како ден на рударите, денеска во РЕК Осломеј беше организирана свеченост за одбележување на празникот. Претседателот на Управниот одбор и генерален директор на АД Електрани на Северна Македонија, м-р Васко Ковачевски ги поздрави вработените и присутните гости и им го честита празникот, нагласувајќи ја важната улога на рударите во АД ЕСМ и во термоелектраните, […]

Weiterlesen

АД ЕСМ доби неповратни 10 милиони денари за проектот Богданци – втора фаза

АД ЕСМ доби неповратни 10 милиони денари за проектот Богданци – втора фаза

Генералниот директор на АД ЕСМ, м-р Васко Ковачевски, и извршниот проект-менаџер за регионот на германската KfW банка, г. Рајнер Суенен, потпишаа договор со кој банката му доделува на ЕСМ неповратни 10 милиони денари, кои ќе бидат употребени за ажурирање на студијата за заштита на животната средина во рамките на проектот за проширувањето на Ветерниот парк Богданци. Покрај за студијата, овие средства ќе бидат употребени и за […]

Weiterlesen

АД ЕСМ го помогна одржувањето на годинешниот Меѓународен ракометен турнир во Струга

АД ЕСМ го помогна одржувањето на годинешниот Меѓународен ракометен турнир во Струга

АД ЕСМ, како дел од својот општествено-одговорен ангажман, го помогна одржувањето на годинешниот 47-ми Меѓународен ракометен турнир во Струга. Генералниот директор на АД ЕСМ, м-р Васко Ковачевски и претседателот на Ракометниот клуб СТРУГА, нашиот познат ракометар и репрезентативец, Наумче Мојсовски, потпишаа договор за спонзорство, со кое компанијата финансиски ја поддржа оваа значајна и долгогодишна спортска манифестација. АД ЕСМ има одлична соработка со локалната заедница во […]

Weiterlesen

Работна посета на генералниот директор на АД ЕСМ, Васко Ковачевски на РЕК Осломеј

Работна посета на генералниот директор на АД ЕСМ, Васко Ковачевски на РЕК Осломеј

Генералниот директор и претседател на Управниот одбор на АД ЕСМ, Васко Ковачевски, заедно со членови на Управниот одбор на компанијата, престојуваше во работна посета на РЕК Осломеј, Кичево. Темата на одржаните состаноци со раководството на термоелектраната беше подготвеноста на капацитетот да се вклучи во производството на електрична енергија во претстојната грејна сезона, кога потребата од електрична енергија се зголемува. Генералниот директор Ковачевски нагласи дека планот […]

Weiterlesen

Ќурчиевски ја презеде функцијата директор на РЕК Битола од Ковачевски

Ќурчиевски ја презеде функцијата директор на РЕК Битола од Ковачевски

“ Длабоко сум уверен дека пред АД ЕСМ и РЕК Битола претстои најплодната соработка досега. Ќе направиме се што е неопходно за работите и во комбинатот и на ниво на цела компанија да се придвижат уште повеќе”, порача Генералниот директор на АД ЕСМ, Васко Ковачевски кој денес симболично ја предаде функцијата директорoт на РЕК Битола на Златко Ќурчиевски. “ Златко Ќурчиевски е дваесет години во […]

Weiterlesen

Управниот одбор на АД ЕСМ го назначи Златко Ќурчиевски за директор на РЕК Битола

Управниот одбор на АД ЕСМ го назначи Златко Ќурчиевски за директор на РЕК Битола

Управниот одбор на АД Електрани на Северна Македонија (ЕСМ) го назначи Златко Ќурчиевски за директор на РЕК Битола. Ќурчиевски на оваа позиција доаѓа од местото директор за производство во РЕК Битола. Златко Ќурчиевски е дипломиран електроинженер, кој во комбинатот работи од 1998 година, каде досега извршувал повеќе одговорни функции.

Weiterlesen